DĚTI A ELEKTRONIKA

Doba postupuje stále dopředu a s ní i možnosti internetu, elektroniky a sociálních sítí. Bohužel, stále více a více jsou do toho zatahovány naše děti, a tak už na prvním stupni základní školy má většina žáků svůj chytrý telefon. V lepším případě na něm hrají hry, v tom horším sjíždějí sociální sítě nebo sledují videa na Youtube.
mobil na sešitě
·         První telefon
Většina rodičů řeší otázku, v kolika dětem první telefon pořídit a jaký. Nechtějí, aby na něj dítě trávilo příliš mnoho času, ale na druhou stranu nechtějí, aby jejich dítě bylo například šikanováno, protože je poslední, kdo ve třídě telefon nemá. Názory na otázku prvního telefonu se podle odborníků značně liší. Jde o individuální vyspělost dítěte, ale většina dětí dostane telefon od první do čtvrté třídy.
Pokud se tedy rozhodnete, že dítěti telefon svěříte, je třeba zvážit několik věcí. Kolik do něj chcete investovat, jak budete dítě kontrolovat a nastavení pravidel.

·         Investice
V dnešní době se dají sehnat telefony v obrovské škále cen. Od tisící korun až po nějakých třicet tisíc. Je důležité mít na paměti, že dítěti tak dáváte zodpovědnost, ale i tak je možné, že ho ztratí. Podle Vašich příjmů a možností je pak potřeba vybrat. Ale určitě bychom neměli sahat po drahých kusech, které jsou pro děti prvního stupně zbytečné.

·         Kontrola
Hlavně v mladším věku je potřeba monitorovat aktivitu dítěte na internetu, především pak na sociálních sítích. Je pár dobrých důvodů, proč je například Facebook přístupný až od třinácti let. Děti by se také neměli dostat k citlivým informacím a věcem, které by si mohli špatně vyložit. Také by se měli monitorovat stahované aplikace, v telefonu se dá nastavit takzvaný rodičovský dohled.
úspěch u hry
·         Pravidla
Děti žijí z pravidel. Určují jim hranice a mantinely. Proto i zde je potřeba nastavit pravidla, díky kterým bude moci dítě telefon využívat. Například nastavení času, který smí dítě na mobilním telefonu strávit. Nebo sankce odebrání telefonu, pokud si nebude plnit úkoly.
 

Děti „z druhé ruky“

Nemusíte se nad nadpisem zbytečně pobuřovat. Označení takových dětí bylo zvoleno čistě jako ilustrační příklad pro to, o čem bude dále hovořeno. Protože některé děti (a je jich čím dál více) skutečně neprojde rukama pouze svých vlastních biologických rodičů.
 ochrana rodiny
Adopce
Možnost stát se rodičem nemusí být vždy spojena s předcházejícími procesy početí, donošení
a porození nového člověka do tohoto světa. Páry, která z nejrůznějších důvodů nemohou mít vlastní biologické potomky se tak často obracejí na pomoc k sociálním pracovníkům a institucím zajišťujícím procesy týkající se osvojení dítěte narozeného zcela jiným lidem, kteří jej však nechtějí nebo nemohou sami zajistit.
 
Náhradní mateřství
Jinou volbou v případě neplodnosti a neschopnosti početí vlastního potomka může být obrácení se na takzvanou náhradní matka (v angličtině se označuje jako surrogate mother). Tato se za určitou finanční kompenzaci nabídne k tomu donosit potomka vzniklého z oplodnění vajíčka matky spermiemi otce ve svém vlastní děloze v případě, že je právě toto problém, který páru brání v pořízení vlastních biologických synů a dcer. Ovšem právě kvůli zmiňované finanční kompenzaci je u nás institut náhradní matky haněn a považován za něco, co je nepřirozené, špatné a snadno zneužitelné.
 rodina ve světě
Pěstounská péče
Zde by bylo možné hovořit o jakémsi „náhradním rodičovství“, jelikož pěstouni se nestávají skutečnými zákonnými rodiči svěřených dětí, i když jim na cestě životem a dospíváním pomáhají stejně, jako by tomu bylo v případě biologického rodičovství či adopce.
Pěstouni jsou tak osobami, které bez ohledu na vlastní výhody jsou ochotni nabídnout pomocnou ruku dětem a adolescentům, aniž by za to očekávali ocenění v podobě rodičovského titulu a s ním spojených benefitů. Takoví lidí povětšinou pečují o starší děti, jelikož ty docela malé bývají spíše adoptovány, tedy přijaty za vlastní páry, kteří je nezplodily.

Jak vybrat ten správný kočárek?

Na trhu najdete nepřeberné množství druhů a typů kočárků. Jak tedy vybrat ten správný, který Vám bude vyhovovat není nic jednoduchého. Pojďme se tedy podívat na jaké oblasti se zaměřit pro správný výběr.
procházka álejí

Parametry, dle čeho vybrat ten správný kočárek vhodný přímo pro Vás?

·        Terén, kde budete s kočárkem jezdit– pokud budete ve většině případů jezdit jen po zpevněné cestě, nemusíte mít nutně kočárek s odpruženými či nafukovacími koly. Samozřejmě jsou vždy výhodou. Co se týče do počtu kol, stabilnější jsou vždy čtyřkolové a nejlépe většími koly vepředu.

·        Úložné prostory – taška a její uchycení, košík pod kočárkem, různé kapsy atp. Při procházce po městě či obchodě uvítáte místo kam si budete moci odložit nákup či svrchní oblečení, aniž byste museli mimo kočárek tahat i tašky.

·        Materiál – existují kočárky z různých materiálů (látkové, neoprenové, koženkové, z pravé kůže atp.). Volba je čistě na Vašem vkusu. Pohlídejte si však jednoduchost udržování materiálu – především vnitřní části, tak aby v případě ušpinění byl jednoduše pratelný.
tři kočárky

·        Cestování, skladnost a manipulovatelnost – v případě, že budete často jezdit s kočárkem jakýmkoliv dopravním prostředkem, bude pro Vás důležitá také skladnost kočárku a jednoduchost jeho složení (při výběru si vždy vyzkoušejte). Mimo to si také vyzkoušejte, jak se Vám s kočárkem manipuluje – zatáčí, otáčí a celkově jezdí.

·      Trojkombinace/Dvojkombinace/Jednokombinace – první měsíce života budete pro Vaše děťátko potřebovat především hlubokou korbičku. Zhruba až od doby, kdy si dítě sedne (obvykle nejdříve kolem 6. měsíce) můžete začít využívat „sporťák“.  Hodně maminek se stále přiklání k trojkombinaci, hlavně z toho důvodu, že použijí vajíčko jako autosedačku a zároveň jej mohou jednoduše nacvaknout na podvozek. Nicméně i to využijete většinou po stejně dlouhou dobu jako korbičku. Pokud budete často vozit kočárek v autě, je to dobrá volba. Pokud ne, doporučuji se zaměřit především na koupi prostorné korbičky s podvozkem a kvalitní autosedačku vybrat zvlášť.

·        Starý nebo zánovní? – volba je samozřejmě na Vás. Nicméně pokud je pro Vás nejdůležitější užitek, a nikoliv nejnovější módní trendy – podívejte se po kočárcích v bazarech. Najdete tam krásné kočárky za přijatelné ceny. Kočárek totiž jako i jiný dopravní prostředek ztrácí na své hodnotě již v době jeho pořízení. A ať si zprvu myslíte, že Vám bude vyhovovat po celou dobu jen jeden jediný, a tak pořídíte nejlépe nějakou drahou krásnou trojkombinaci, jste většinou na omylu. V průběhu ježdění s kočárkem, můžete přijít na to, že ten krásný kočárek nevyhovuje již po prvních měsících, a to z toho důvodu, že je Vašemu děťátku těsný (často u krásných nových modelů především korbičky z plastu), nebo jste opomněli, že podvozek není odpružený (sice jezdíte po městě, ale na náměstí a okolí jsou místo hladké cesty, kostky). Můžete zjistit spoustu nedostatků až v průběhu používání – ať drobných, řešitelných nebo zásadních.

Rozvrhy jsou často přehlcené a špatně organizované

Rozvrh je nedílnou součástí školní docházky, jak pro žáka, studenta, tak i pro učitele, celou třídu a sestavuje se také pro obsazenost jednotlivých učeben. Nikdy nelze vyhovět všem najednou, a proto se pravidelně k nějakým nepochopitelným rozhodnutí.
časový rozvrh
Nutné nulté hodiny?

Většina škol začíná v 8 hodin, některé si stanovily začátek třeba už na 7:30, zákony a vyhlášky dřívější začátek povolují, dokonce dovolují začátek od 7 hodin, což v praxi znamená zavedení nulté hodiny, takovému kroku se naštěstí školy vyhýbají, učit brzo ráno je náročné také pro učitele, a hlavně lidská aktivita je opravdu nízká. Někdy se zavádějí pouze ve výjimečných situacích, například při nahrazení hodiny, když se nenajde jiný čas.
Volné hodiny – ano, nebo ne?

Rozhodně ano, volné hodiny se zavádějí povinně, bez přestávky lze mít pouze 6 hodin po sobě. Pro nižší ročníky, které mají ve většině případů alespoň jedno odpolední vyučování minimálně „na zkoušku“ pro další roky, se polední pauza vyskytuje již po 4 hodinách, pro vyšší ročníky, hlavně už tedy na středních školách a učilištích, kde se žáci setkávají i s 9. hodinou, tak přichází pauza až po 6. vyučovací hodině. Někdy se praktikuje taky prostá dohoda mezi žáky a učiteli, jestli přestávku na oběd dodržovat či nikoli, ne všude totiž mají hodinové pauzy na oběd a ušetří se dětem i učitelům čas pro dřívější příjezd domů.
chlapci a zeměpis
Špatná organizace

Není pochyb, že do tvorby rozvrhu se každý rok zaměstnancům školy moc nechce. Zahrnout všechny vyučovací hodiny systematicky, správně, se správným učitelem, odpovídající učebnou zabere pěkných pár dnů. Na první pohled se snad žádnému žákovi jeho rozvrh nelíbí, většině rodičů také ne a často nechápou danou organizaci hodin. Není vůbec vzácné, když se druhá třída na ZŠ „dočká“ jednoho dne, kde má nejdříve 4 hodiny, poté hodinu na oběd, a pak ještě jednu hodin – místo výhodnějších 5 hodin za sebou. Nutno ale podotknout, že někdy školy opravdu jinak rozvrhy udělat nemůžou.
Rozvrhy na VŠ

Studenti, když nastupují na vysoké školy, tak už jsou samozřejmě dospělí a mnoho odpovědnosti na ně přechází. S předstihem si také zapisují rozvrhové akce těch předmětů, které mají zvládnout a lehce jim nemusí výsledek vyhovovat, například přítomnost plna večerních hodin nebo spousta volna mezi hodinami, kdy na jednu mají přijít hned ráno, pak mají třeba jednu odpoledne a poslední večer. Někdy ale rozhodně studenti můžou vytvořit ideální plán, který vyhovuje flexibilitě a pomáhá pro efektivitu studia.

Vyberte si kuchyni svých snů

Je jasné, že zařizování žádné místnosti v domácnosti by rozhodně nemělo být podceňováno, to Vám potvrdí snad každý. Pokud ale zrovna zařizujete kuchyni, tak byste se měli na něco takového opravdu zaměřit, protože se jedná o místnost, která hraje ve fungování každé domácnosti opravdu velkou roli, na to byste neměli zapomínat. Jestli tedy chcete, aby bylo všechno tak, jak by to mělo být, a Vy jste se v této místnosti cítili dobře, rozhodně byste se měli dívat na několik věcí.
Snad každý se nejdříve zaměří na vzhled, to je jistota. Pokud ale chcete, aby Vám šlo vaření od ruky a nemuseli jste si s ničím dělat starosti, tak se rozhodně vyplatí zaměřit také na praktickou stránku. Když bude vše rozmístěno chytře a prakticky, tak nebudete muset ničeho litovat.

kuchyňský bar

Linka, na kterou je spolehnutí
V dnešní době už dávno kuchyně nepořizujeme tak, že bychom zašli do obchodu a tam si vybrali nějakou konkrétní linku, kterou si pak přímo odvezeme. Nejlepší volbou je, když si necháte takové vybavení vyrobit na zakázku, na to se můžete kdykoliv spolehnout. Uvidíte, že díky tomu si přijdete na své a nebudete muset ničeho litovat.

Vše totiž bude odpovídat Vašim požadavkům a představám, kterým bude výsledek samozřejmě přizpůsoben, na to se můžete kdykoliv spolehnout. Nic tedy nepodceňujte a využijte toho, co tu pro Vás je, zajisté nebudete muset litovat.
Na začátku bude samozřejmě vytvořen návrh, který bude upraven do takové podoby, aby Vám ve všech bodech vyhovovala, a poté už se budete moct spolehnout na to, že se dočkáte přesně takového výsledku.

linka kuchyňská

Chtějte to, co Vám bude vyhovovat
Pokud si nevíte rady s tím, jak by měl výsledek vypadat nebo stále přemýšlíte nad tím, na koho se obrátit, tak by se Vám zajisté mohla zalíbit nabídka ,která je tu pro každého. Když se obrátíte na někoho s bohatými zkušenostmi v oboru, tak se jen tak nestane, že byste byli neúspěšní, na to se můžete spolehnout. Proč toho tedy nevyužít?