Zvířátko, které si poradí i s jedovatou kořistí

Snad každé známější zvířátko je obestřeno nějakou pověstí nebo alespoň proniklo do lidového rčení. Někdy se jedná vyloženě o nesmysly, které patří spíše do říše pohádek. Stačí si vzpomenout na našeho čápa, který přináší novorozeňata. Jsou ale zvířata, jejichž pověst je docela uvěřitelná, ale přesto nepravdivá. Jestliže znáte mangustu, pak možná také věříte tomu, že je imunní vůči hadímu jedu. o   Toto nenápadné, ale velice sympatické zvířátko je totiž známé tím, že dovede ulovit i jedovatého hada.
o   Tajemství není ale v tom, že by ho příroda obdařila nějakými protilátkami.
o   To tajemství tkví v jeho rychlosti.
mangusta liščí
Mangusty se vydávají za touto nebezpečnou kořistí společně. Na hada se vrhnou z několika stran a využijí momentu překvapení. Všechny uskakují, a tak hada matou. Ve vhodný okamžik jedna přiskočí a zakousne se kořisti do hlavy. Někdy se povede ji i zcela amputovat.
mangusta jižní

Spousta tet znamená stále plné bříško

Mangusta žíhaná žije velice společenským životem. Její tlupa tvoří i čtyřicet členů, většinou z řad příbuzných. Velká rodina je velkou výhodou. Tato zvířátka mají mnoho přirozených nepřátel, a tak se mohou lépe ubránit.
·         Společně nocují v jedné ložnici, a dokonce i samice mají svůj porod načasovaný tak, aby rodily všechny přibližně ve stejnou dobu.
mangusta žíhaná

I to je veliká výhoda. Péče o mladé pak probíhá také společně. Jednotlivé samice nedělají rozdíly mezi mláďaty svými a svých příbuzných. Které přijde, dostane napít. V tomto společenství se tak nemůže stát, že by některé mládě ztratilo matku a zůstalo o hladu. Vždy se najde nějaká teta, která ji nahradí. Hadi nejsou jedinými jedovatými zvířaty, se kterými si mangusty dovedou poradit. Zní až neuvěřitelně, jak mazaně si poradí s jedovatými ropuchami, které vyhrabávají ze země. Nejprve je důkladně poválí v hlíně, aby se z nich jedovatý sliz dostal.

4.7/5 - (3 votes)