Druhy baterií pro fotovoltaiku

Fotovoltaika je v poslední době stále častěji skloňovaný pojem. Investice do vlastní domácí elektrárny se brzy jistě vyplatí – elektřina se stále zdražuje a vyrobit si alespoň část vlastní určitě nebude na škodu. S pořízením takové elektrárny je zapotřebí počítat s nemalou investicí – ceny se dle druhu pohybují ve statisících, nicméně návratnost se pohybuje většinou mezi 5 a 10 lety.

panel-158630_960_720

Když už pořizovat vlastní elektrárnu, tak určitě takovou, která nabízí možnost ukládání přebytků elektrické energie na horší časy. Slunce totiž nejvíce svítí přes den, kdy může dojít k nadvýrobě. Pokud si koupíte elektrárnu s baterií, bude se vám tento nadbytek ukládat do ní, takže ji budete moci využít v noci či prostě v době, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Je třeba rozlišovat jednotlivé typy solárních baterií?

batteries-1379208_960_720

  1. Olověné akumulátory

Patří k již staromódním typům, poněvadž ty ostatní jsou technologicky mnohem dále. Neznamená to ale, že jsou špatné. Navíc již patří k prověřeným zdrojům, takže víte, co od nich můžete očekávat. Jejich nevýhodou je, že můžete využít pouze polovinu jejich skutečné kapacity, protože u nich nelze klesnout níže. Další důvod proti pak představuje jejich velká hmotnost a také rozměry. Naopak nespornou výhodou je jejich nízká pořizovací cena.

  1. Lithium iontové

Zkráceně se označují Li-ion a jak už to tak bývá, řeší nedostatky předchozího typu. Takže jsou lehčí, menší, mají větší kapacitu a také životnost – samozřejmě na úkor vyšší pořizovací ceny.

  1. Průtokové (flow)

Do domácností se tento typ nehodí, používá se jako velkoobjemové úložiště. Výkonností nedosahují Li-ion, mají ale vysokou životnost a umožňují velkou flexibilitu, protože v případě potřeby uložení většího množství energie, stačí prostřednictvím přidání dalšího monočlánku jednoduše zvýšit kapacitu.

Pokud si pořizujete solární elektrárnu od standardních dodavatelů energií, máte tzv. virtuální baterii. Ty oproti výše uvedeným ale nejsou tak výhodné a ve skutečnosti ani nejde o opravdové uložení vyrobené energie.