Jak často je vhodné provádět revize nouzovéh osvětlení

Zvláště na veřejných místech je důležité, aby vše fungovalo tak, jak má. To se týká jak osvětlení. Nejde zde samozřejmě jen o to pouliční, ale i o to uvnitř budov, zvláště u těch, které mají i noční provoz.

Aby bylo zajištěno, že tomu tak bude, provádí se jeho pravidelné prohlídky. Ty mají za cíl odhalit i drobné závady a opravit je dřív, než stihnou způsobit nějaký problém. To vše zní logicky, avšak nesmíme zapomínat, že v mnoha institucích nemáme jen klasická světla, ale i ta nouzová.

klasická zářivka

Ta se obvykle spouští v případě, že se i přes všechnu péči ta hlavní porouchají. Jsou instalovaná především tam, kde je skutečně potřeba, aby bylo stále rozsvíceno. Typickým příkladem mohou být nemocnice, zvláště pak operační sály.

Ovšem i tato se mohou časem porouchat. Proto se kromě jiného provádí také revize nouzového osvětlení revize-elektro-revtech.cz. Tak se značně snižuje pravděpodobnost nehody, neboť šance, že při dobré péči vypadnou obě osvětlení zároveň, je skutečně velmi malá.

Samozřejmě se můžeme ptát, jak často bychom měli tyto prohlídky nechávat provádět. Jelikož je k nim totiž potřeba kvalifikovaný elektrikář, je jasné, že nejsou zadarmo. A asi jen málokdo bude chtít vydávat více peněz, než je nezbytně nutné.

zdobený lustr

Z tohoto důvodu jsou lhůty dány zákonem, a jejich dodržování se přísně kontroluje. Nejsou však jednotné, nýbrž zohledňují místo, o které se jedná, a důležitost světla na daném místě. Proto jsou například v již zmíněných nemocnicích kratší než například ve výrobně.

Rozhodně je však pravdou, že se vyplatí je dodržovat, i kdyby to zákon nenařizoval. Následky by totiž v mnohých případech rozhodně nebyly nijak příjemné, a náprava škod by nás mohla stát podstatně více. O zraněních či dokonce úmrtích, která by díky tomu mohla nastat, ani nemluvě.

Proto je v každém případě doporučováno se tímto zákonem řídit, případně nechávat revize provádět i častěji, než je vyžadováno. Rozhodně tak neprohloupíte.