Jak se hýbat v zimě? Inspirujte se a vybírejte

I když v zimě se cítíte více jako medvěd a nejraději trávíte čas doma v teple, ještě lépe pokud můžete posedět u krbu. Je však ve vlastním zájmu každého, aby sám sebe přemluvil a překonal. Je zapotřebí se hýbat a mít pohybovou aktivitu po celý rok. Má to vliv nejen na utužení zdraví, zlepšení fyzické kondice, ale zejména si zvednete náladu. A pak si i za odměnu můžete dopřát nějakou tu dobrotu.
 
Možná se to nezdá, ale zimních sportů a různých pohybových aktivit je mnoho. Neznamená jen denně sportovat venku, můžete cvičit i doma. Nicméně i v zimním období je importantní každodenní pobyt na čerstvém vzduchu. Uděláte tak to nejlepší pro své zdraví.
zimní cesta
 
Především mějte na paměti, jak praví jedno známé severské přísloví o tom, že špatné počasí samozřejmě neexistuje, jde jen o špatně zvolené oblečení. Pokud se rozhodnete pro fyzickou aktivitu v zimě venku, myslete na adekvátní volbu ohledně oblečení. Ideální je termo prádlo, které tak zároveň poskytne i důležitou ochranu před zimou a větrem a nehrozí riziko, že se v něm zpotíte.
 dívka na ledě
Zimní radovánky aneb vstříc fyzické aktivitě
 

  1. Zimní aktivita v podobě procházky– ideální pro každého, i když pokud by se mělo jednat o efektivitu, je potřeba si dát alespoň za cíl ujít sedm kilometrů, neboť tak dojde za hodinu ke spálení okolo 1300 KJ a to už za to stojí. Svižná chůze má blahodárný účinek na tělesnou kondici a pomáhá při oslabené imunitě. Pozitivní je, že zimní procházku si lze užít denně a měnit trasy, tím tak bude stále zajímavou a nikdy nudnou záležitostí.

 

  1. Zimní běh– zejména pro náruživé běžce není zima překážkou a obdobím, kdy by museli přerušit tuto fyzickou aktivitu. Jen je třeba se držet pár osvědčených rad, mezi které náleží adekvátní oblečení pro běh v zimě, stejně tak zmírnit běžecké tempo, volit bezpečné trasy a neběhat někde v závějích sněhu či na cestě, kde hrozí náledí a tím tak zvýšené riziko úrazu. Jestliže běh není možný venku, lze zavítat do posilovny a využít běžecký pás. Pokud poběžíte hodinu, spálíte tak až 3200 KJ.

 skupina lyžařů

  1. Lyžování– typický zimní sport. Nezáleží jestli preferujete sjezdové či běžecké lyžování. Radost poskytne obojí. A účel splní rovněž. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších zimních sportů. A pozitivní je, že při lyžování dochází k velmi efektivnímu spálení tuků a to zhruba 2500 KJ za hodinu.

 

  1. Plavání – velmi zdravý sport, který má mnoho blahodárných účinků a ze zdravotního hlediska je velmi cennou fyzickou aktivitou. Provozovat lze plavání po celý rok díky návštěvě lázní či bazénu. Pokud chcete, aby plavání mělo efekt i v rámci hubnutí, je zapotřebí uplavat alespoň padesát bazénů v rychlejším tempu. Ihned se takto zároveň i zahřejete. A za hodinu této aktivity dojde ke spálení okolo 2200 KJ.

 

  1. Bruslení– velmi oblíbený a zejména typický zimní sport. Pokud si užijete bruslení ještě s někým, je tak o zábavu postaráno. Užijete si legraci a uděláte mnoho pro své zdraví. Bruslení poskytne i svým způsobem relax a uvolnění od každodenního napětí a stresu. Hodinou bruslení spálíte zhruba 1700 KJ.