Kde shánět pozemek, kde na něj vzít, a dle čeho volit

Pokud nehodláte obývat dům, který navrhl a postavil někdo druhý, a chcete něco, co bude přesně dle vašich snů a přání, musíte shánět pozemek. Pozemkem se rozumí stavební parcela, ale může jít také o ruinu starého domu, k níž pozemek náleží. Ideální je samozřejmě pozemek prázdný, připravený ke stavbě, avšak takových pozemků je poslední dobou v nabídce čím dál méně, a tak lidé bourají staré domy, a na jejich místě staví nové. To pak samozřejmě mnohdy vychází dráž, a to právě kvůli pracím bouracím, odvozu suti, a mnohé další práci. Stále je tato možnost však výhodnější, než třeba celková rekonstrukce.

stavební parcela

Kde pozemek shánět

Můžete jako první projít nabídky realitních kanceláří, avšak myslete na to, že zde kromě pozemku platíte i provizi. Mimo to se pak mnohdy nabízí parcely mimo realitní kancelář, to už ovšem musíte vyhledávání věnovat větší množství času a energie. Můžete také ve vámi zvolené lokalitě roznést letáčky s tím, že máte zájem o koupi pozemku, a případně vaše finanční možnosti na jeho koupi. S troškou štěstí se najde někdo, kdo hodlá pozemek prodat, a ozve se vám.

Ideálním místem pro stavbu nového domu je to, které bude splňovat právě vaše preference. Pokud zvolíte pozemek, kde se staví domy vedle sebe, tedy řadovky, musíte si uvědomit, že tak nezískáte zrovna velké množství soukromí. Stavební pozemky naleznete i na méně frekventovaných místech, avšak zde zase bývá často horší dostupnost co se obchodů, a školních institucí týče. Než tedy někde koupíte krásný velký plac, ujistěte se, že vám ono umístění skutečně vyhovuje, a že se v blízkém okolí nevyskytuje nic, co by vás rušilo.

dřevěný domeček

Financování

Ne každý má našetřenou dostatečnou částku na koupi pozemku, a tak je jasné, že budete muset sehnat věřitele, který vám poskytne hypotéku na pozemek Americkahypoteka. Požádat můžete u banky, kde je ovšem potřeba počítat s delší dobou vyřízení, a náročným dokládáním formalit. Na druhé straně je pak možnost v podobě americké nebankovní hypotéky, kde získáte peníze na koupi pozemku rychleji, a snáze, a to mnohdy s velmi podobným úrokem, jako vám nabízí banka.