Stavba zahradního skleníku

Skleník je rozhodně velmi užitečné zařízení, protože se v něm daří řadě rostlinám. V dnešní době nahradil sklo polykarbonát, který můžete levně vyměnit.

Stavba zahradního skleníku

Od základů až do finále

Stavba toho objektu není až tak složitá, a proto ji můžeme zvládnout kompletně sami. Než s ní začneme, tak musíme mít na zahrádce najité vhodné místo. Klíčové je sluneční záření, aby ve skleníku byla požadovaná teplota a klima. Dále závisí na výběru konstrukce skleníku a jeho rozměrech. Podle nich se na zem vyměří plocha, kde budou stát základy. Zabetonování je ověřený základ, kdy bude stavba pevně stát. Klasickým způsobem základní konstrukci zabetonujeme dostatečně hluboko, kdy beton můžeme vyztužit kovovými pruty.

skleník v zahradě

Následně se můžeme vrhnou na montovaní vrchní části konstrukce, kdy se používají šroubová spojení. Vhodné je volit hliníkovou konstrukci, protože ta je lehká a jen tak nepodléhá korozi, kdy ji nemusíme natírat, což je pohodlnější a zajišťuje delší životnost. Do konstrukce se dávají buď skleněné desky utěsněné sklenářským tmelem či polykarbonát, u kterého můžeme použít tebe silikon.

Polykarbonát nahradil jiné materiály

Polykarbonát má dnes velké rozšíření a běžné se s ním setkáme, k čemuž přispěli jeho skvělé vlastnosti. Skleník je samozřejmě odvozen od slova sklo, takže to byl typický materiál pro jeho stavbu, kdy propouštěl světlo dovnitř a tam uchovával teplo. Dnes jej z velké části nahradil polykarbonát, a proto je z něj vyráběna větší část celkové nabídky skleníku. Polykarbonát je odolný plast, který má zároveň dobrou odolnost a potěší i nízkou cenou. Z těchto a dalších důvodů nahradil u řady výrobků sklo.

barevná polykarbonát

U něj je problém v křehkosti, která u tohoto plastu nehrozí, protože se jen tak neroztříští na kousky. V životnosti vede sklo, protože u polykarbonátu se počítá zhruba tak s 15 lety. To pro nás není překážkou, protože tu máme dutinkový polykarbonát 4mm, u kterého si můžeme vybrat vhodný rozměr. Tato šířka a provedení je pro skleníky nejpoužívanější, ale raději změřte šířku a rozměry u původních desek, abyste měli skutečně jistotu.