Když štítná žláza nepracuje, jak má

Štítná žláza je největší žlázou v lidském těle, která uvolňuje hormony přímo do krve. Je uložena na přední straně krku a podílí se na správném a zdravém vývoji člověka. Trijodthyronin a thyroxin jsou dva hormony, které jsou žlázou produkovány a mají vliv na růst, vývoj, spotřebu kyslíku nebo látkovou výměnu. Ale nejen to. Jsou důležité pro centrální nervový a srdečně-cévní systém nebo pro tvorbu tepla. A spoustu dalších věcí, které jsou pro lidské tělo významné.

záběr na krk

Nesprávnou funkcí štítné žlázy trpí především ženy. Důvodem je větší hormonální zátěž na organismus zapříčiněný obdobím dospívání, tedy příchodem první menstruace. Dále pak těhotenstvím a navazujícím laktačním obdobím. Za špatnou činnost štítné žlázy může například genetický faktor. Příčinou může být také autoimunitní onemocnění. Tento orgán je ovšem závislý i na dostatečném příjmu jódu. Záleží rovněž na sklonu k určitým onemocněním, na kombinaci nejrůznějších zevních vlivů nebo na jakémkoliv zasahování do organismu (ozařování, léky, operační zákroky).

Nepodceňujte svůj stav a vyhledejte lékaře jestliže:

· jste nadměrně a velice často unavení

· obtížně se koncentrujete

· máte časté problémy se spánkem

· jste neklidní a trpíte změnami nálad

· všimli jste si změny hmotnosti bez zřejmé příčiny

· pozorujete zvětšení štítné žlázy

· nadměrně se potíte

Příznaků, které mohou poukazovat na nesprávnou činnost štítné žlázy je ale daleko víc. Mohou souviset s tepovou frekvencí, vypadáváním vlasů, suchou kůží, depresemi nebo třeba problémy s očima. Je tedy velice obtížné přesně stanovit diagnoźu z těchto příznaků bez vyšetření, neboť faktorů ovlivňujících její funkci je opravdu mnoho. Nezanedbávejte proto jakékoliv varovné signály.

A o jaké nemoci se může jednat?

· Hypotyreóza (snížená činnost žlázy)

· Hypertyreóza (zvýšená činnost žlázy)

· Juvenilní struma (zvětšení žlázy díky nedostatečnému příjmu jódu)

· Záněty štítné žlázy

· aj.

štíhlá dívka

Problémům s funkcí štítné žlázy se ale také můžete vyhnout správnou životosprávou, tedy dostatečným příjmem všech potřebných živin a vitamínů. Přečtěte si proto několik užitečných rad , jak předejít obtížím nebo jak vaší štítné žláze pomoci k co nejrychlejšímu zotavení. I tak ale pozorně dbejte rad svého lékaře.