Nový systém nejvyšší fotbalové ligy

Fotbalová nejvyšší soutěž je v plném proudu. Možná nepatříte mezi ty fanoušky, kteří fotbal hltají, přesto se na nějaký zápas sem tam podíváte a občas kouknete i do tabulky. Pokud ano, patrně jste zaznamenali, že systém ligových zápasů a hodnocení v tabulce je odlišný od minulých ročníků. Letos totiž vedení fotbalového asociace vyrukovalo s revoluční novinkou – novým herním systémem soutěže. Ten nejen, že zatraktivní ligu pro celky uprostřed tabulky, ale zároveň divákovi nabídne o několik zápasů více.

fotbalové hřiště

Jak to funguje v praxi

V tabulce stále najdeme šestnáct týmů. Ty sbírají body – tři za vítězství, jeden za remízu, a žádný za prohru. Body se sčítají a podle nich se určuje pořadí. Do této chvíle se nic nemění. Jenže po odehrání tak zvané základní fáze, tedy poté, co odehrají systémem každý s každým dvoukolově všechna utkání, dojde k rozdělení tabulky na 3 části. Prvních šest týmů s nejvyšším počtem bodů si to mezi sebou rozdá o titul a postup do Ligy mistrů. Týmy na sedmém až desátém místě pak budou bojovat o předkolo Evropské ligy. Posledních šest celků pak bude bojovat o záchranu. Body do nadstavbouvé části zůstávají.
fotbalová brána

První šestka

Tyto manšafty svedou boj o titul. První dva navíc postupují do kvalifikačních bojů o Ligu mistrů. Celky ze třetího a čtvrtého místa získávají možnost zabojovat o Evropskou ligu. Pátý a šestý tým pak budou bojovat s celkově 7. a 8. o tutéž možnost.

Sedmý až desátý

Hráči bojují o co nejlepší umístění, jelikož první dva z této skupiny dostanou možnost vybojovat si v baráži evropské poháry.
míč na fotbal

Jedenáctý až šestnáctý

Poslední tým sestupuje přímo. Předposlední a čtrnáctý pak budou čekat na své barážové soupeře, kteří vzejdou z druhého a třetího týmu druhé ligy. Teoreticky tak může ligu opustit trio posledních a naopak postoupit z druhé mohou také tři.

Liga tímto formátem dostává nový náboj. Tam, kde se v minulých sezónách už ani nemuselo bojovat, nyní vznikla nová motivace.