Zvažte, zda je to dobrý nápad

Mít domácího mazlíčka je dnes zcela běžné. Už dávno neplatí, že zvíře patří do chléva. Zvířata dnes mají status domácích mazlíčků. Lidé si pořizují nejčastěji psy a kočky, ale hned v závěsu jsou to ptáci a zejména papoušci, dále drobní hlodavci, obojživelníci jako například chameleon a velmi populární jsou také hadi. Jen obratlovci ovšem nestačí. Lidé milují například také obří hmyz, především velké pavouky, například sklípkany.
Mít zvíře ovšem představuje nemalý závazek. Obnáší to totiž mnoho starostí a nákladů a to především v těchto oblastech.
 hlava papouška

  • Náklady na stravu
  • Náklady na veterináře
  • Náklady na pelíšek nebo terárium
  • Náklady na zvířecí hry a pomůcky

 

Zvíře je náročné na finance i čas

Kromě zvýšených nákladů finančních je celá řada zvířat náročná také na Váš čas. Především toto je třeba si uvědomit. Například papoušci nebo psi jsou mimořádně společenská zvířata, a proto vyžadují hodně Vaší pozornosti. Je celá řada lidí, kteří propadnou romantickému pocitu, že chtějí sdílet domov s chlupatým nebo opeřeným mazlíčkem, ale nakonec se tomu nedokážou přizpůsobit a zvíře je tak vystaveno velkému psychickému traumatu, protože bez pozornosti a péče nedokáže být šťastné.
Pokud přemýšlíte nad tím, že si pořídíte zvíře, velmi pečlivě zvažte své časové možnosti. Pes se neptá, jestli v práci máte přesčas, potřebuje prostě důkladně vyvenčit.
 bílé štěně

Děti a zvíře

Ze všeho nejhorší je, když si zvíře vynutí dítě, které k přání pořídit si například psa vede krátkodobá povrchní motivace. Často rodiče nedokážou svým dětem nic upřít a to je samozřejmě špatně.
Na druhou stranu pro dítě je dobré, když může vyrůstat se zvířetem. Pokud je kvalitně vychováváno, na zvířeti se dokonale rozvíjí emoční a sociální inteligence. Dítě se učí pečovat o někoho blízkého, rozvíjí se jeho osobní zodpovědnost a to je pro život velmi důležité.