Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem – Podle čeho je vybírat, aby skutečně chránily?

K létu sluneční brýle prostě patří, většinou si všichni ale vybíráme sluneční brýle podle toho, zda se nám líbí nebo ne. To ale není úplně správné. Jak na to?

Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem – Podle čeho je vybírat, aby skutečně chránily?

Sluneční brýle jsou velmi oblíbeným módním doplňkem, občas zapomínáme i na to, že mají úplně jinou úlohu. Především nás totiž mají chránit před nebezpečným UV zářením, oči jsou totiž hodně citlivé a sluníčko je pro ně nebezpečné. To však neznamená, že by sluneční brýle nemohly být slušivé a zároveň i užitečné. Jak je tedy správně vybírat a na co si dát pozor?

pexels-photo-2522683

Sledujte jeden důležitý údaj

Když už si půjdete zkoušet nové sluneční brýle, ještě před tím, než po některých konkrétních sáhnete, podívejte se, jakou ochranu proti UV záření mají. Minimální hodnota by měla být u UV filtru 400. Jedině tak si můžete být jistí, že brýle splní svou skutečnou funkci a ochrání vás. Důležitý je i takzvaný certifikát EEC, ten totiž zase dokazuje, že brýle, které jste si vybrali, jsou skutečně schopné vás před UV zářením ochránit. Pozor tedy na nákup levných brýlí u stánků, vždy je lepší zavítat do ověřeného značkového obchodu a na nákupu slunečních brýlí příliš nešetřit.

Pro řidiče by pak měly být nejvhodnější polarizační sluneční brýle Luxbryle. Když jsou brýle polarizační, znamená to, že brání nepříjemným odleskům, které vznikají například na navlhlé vozovce po dešti, když začne svítit sluníčko, stejně tak brání nepříjemným odleskům například ve vodě při koupání, na vodní hladině se totiž sluneční paprsky také hodně odráží.

pexels-photo-3062599

Aby slušely

Kromě těchto praktických funkcí ale samozřejmě nesmíme zapomínat ani na to, aby nám brýle skutečně slušely. Dají se totiž vybrat brýle, které budou i pěkně slušivé a zároveň nás dobře ochrání. Vždy je dobré brýle vybírat podle toho, zda je chceme na sport či na denní nošení, dokonale by pak také měly padnout, aby z obličeje nepadaly například při předklonu, nesmí být ale ani malé. Těsné a malé brýle totiž mohou během nošení tvořit nepříjemné otlaky.

Výběr brýlí není úplně snadný, kvalitní brýle vám ale vydrží skutečně dlouho.