Zvíře, které necítí bolest a umí se změnit na rostlinu

Nejdříve bychom si měli rypoše pořádně představit. Je to druh hlodavce, žíjící ve Východní Africe, kde obývá tropické savany. Žije v podzemí, ve skupinách po asi 80 jedincích. Normální jedinci měří okolo 9 cm a váží asi 40 g. Královny jsou o něco těžší, váží asi 50 g. Mají malé oči a špatně vidí, velké zuby, kterými si pomáhají při stavbě tunelů v podzemí a jejich kůže je vrásčitá a růžová. Žádní krasavci to nejsou. Rypoši mají podobnou sociální strukturu jako včely. Mají jednu královnu, jeden až tři samci plodí mláďata a ostatní jsou dělníci.
africká Savana
První zajímavost je, že rypoš lysý  má velice nízkou dechovou frekvenci, proto může žít pod zemí, v podmínkách, kde by se jiní udusili. Je také schopný snížit funkci svého metabolismu až o 25 %. To se děje v obdobích hladu. Navzdory tomuto je rypoš lysý dlouhověký živočich, dožívá se kolem 30 let.
vodní rostlina
To ale neí nic proti tomu, že rypoši necítí bolest. Ptáte se jak je to možné? Je to kvůli tomu že rypoší receptor TrkA se lísí od toho našeho a ostatních živočichů. Vědci také přišli na to, že se jim postupem času snižuje počet recptorů bolesti. Dospělí jedinci mají méně těchto receptorů než mláďata. Byly udělány pokusy, které dokázali, že něco podobného by šlo i u člověka.
A teď k té nejdivnější skutečnosti. Jak je možné, že se mění na rostlinu? Není to úplně doslovně tak, že by se z nich stal např. tulipán, ale jde o to, že když nemají dostatečné množství kyslíku, jejich mozkové buňky začnou spalovat fruktózu a tím vzniká metabolickou cestou anaerobní energie. Toto používají jen rostliny. A rypoši…
včely medonosné
Tento objev by mohl být v budoucnosti pospěšný při léčbě mozkových mrtvic či srdečních záchvtů.
Teď už vidíte, že toto zvířátko je jedinečné nejen svým zvláštním vzhledem, ale i vlastnostmi, které by mohli pomoci člověku s bojem s některými onemocněními. Kdybyste rypoše lysého chtěli vidět naživo, máte možnost. Nejbližším místem, kde tohoto tvora potkáte je zoologická zahrada ve Vídni, kde si ho můžete prohlédnout a obdivovat na vlastní oči.