Co je to vřetenové schodiště

Není pochyb o tom, že schody používá naprostá většina z nás každý den, ať už doma, v práci či ve škole. Najdeme je prakticky v každé budově, včetně těch přízemních. Za život jsme si na ně pak zvykli tak, že už jim nevěnujeme příliš pozornosti.

To však platí jen do chvíle, než narazíme na nějaký atypický druh. Pak si najednou začneme až příliš jasně uvědomovat, jak nebezpečná může chůze po nich být.

schodiste4

Příkladem zde může být vřetenové schodiště. Na to většina z nás příliš často nenaráží. Jedná se o schodiště, které je po celé své délce zatočené. Jistě, na první pohled můžeme říci, že se podobá klasickému točitému, které je používáno především ve starých budovách. Avšak zde je rozdíl v tom, že je ještě více zatočené.

Je samozřejmé, že se podobně jako to točité příliš nepoužívá. A ani v minulosti nebylo příliš obvyklé. Přesto je můžeme najít i dnes, a to ne ve starých stavbách. Najdeme je tam, kde je potřeba ušetřit co nejvíce místa. Typickým příkladem jsou nejrůznější rozhledny. Avšak své uplatněné mohou mít i v domácnosti.

schody se zelení

Zde často slouží například jako schody na půdu. Na rozdíl od těch točitých se nevinou kolem stěny, nýbrž pouze kolem pomyslného centrálního bodu. Tím se, jak již bylo řečeno, ušetří poměrně dost místa. A to je u schodů na půdu, které se příliš nepoužívají, rozhodně přínosem.

Samozřejmě zde jsou i určité nevýhody. Například si lze představit, že pokud po nich budete chtít odnést něco objemnějšího a těžšího, například pohovku, budete mít problémy.

Nakonec tedy záleží jen na vás, který typ si vyberete. Jen mějte na paměti, že zde nejde jen o vzhled či o cenu, nýbrž především o to, aby schody byly bezpečné a pohodlné. Přeci jen, jejich hlavním úkolem není sloužit jako dekorace, nýbrž pomáhat nám vystoupit či sestoupit do jiného patra domu. A na to bychom neměli zapomínat.