Dřevěná mašinka Tomáš

Téměř každému dítěti i jeho rodině je v dnešní době znám fenomén mašinky Tomáše. Pohádky o dobrodružství lokomotivy pojmenované Tomáš se dostaly do povědomí nejmenších nejen díky knižnímu zpracování, ale také, nebo chcete-li především, díky animovaným pohádkovým příběhům. Je tedy přirozené, že děti chtějí mít svého oblíbeného hrdinu neustále u sebe a zažívat s ním dobrodružství, která by jinak prožívaly pouze zprostředkovaně. Není nic zábavnějšího, než po zhlédnutí či poslechu pohádky si vzít svou vlastní mašinku a celý příběh si odehrát i naživo. Děti si tím nejen trénují paměť, ale především rozvíjí svou fantazii.

vlacek_v_zime

Při hře je důležité, abychom dítěti dopřáli takové hračky, které pozitivně ovlivňují jeho psychomotorický vývoj, tedy to, že je dítě obohaceno jak po duševní, tak tělesné stránce. Kromě rozvoje fantazie můžeme vidět klady mašinky Tomáše také v tom, že podporuje zdravý tělesný vývoj dětí, které jsou při hře v neustálém aktivním pohybu.

koleje_pro_vlak

Velkou výhodou je také zpracování samotné mašinky. Dřevo jakožto surovina pro výrobu hraček má více než tisíciletou tradici. Podle archeologických nálezů si ve starověkém Egyptě s dřevěnými hračkami hrály děti již ve 2. tisíciletí př. n. l. A jelikož se historie neustále opakuje, trendy se vracejí a kvalitní věci přetrvávají, patří dřevěné hračky i v současnosti mezi ty nejoblíbenější. Pokud chceme, aby dítě zapojilo do hry co nejvíce svých smyslů, je pro hmatový vjem právě přírodnina ve formě dřeva tou nejvhodnější. Zároveň je dřevo jakožto surovina pro výrobu hraček jedním z nejudržitelnějších materiálů a hračky mívají dlouhou životnost.

Dřevěná mašinka Tomáš je vhodnou hračkou pro děti různého věku. Zabaví se s ní jak ti nejmenší, kteří zatím o jejích dobrodružstvích nemají ani tušení, tak i starší, které si pohádková postava od doby svého vzniku stihla naprosto podmanit.